Początek wakacji 2021 – Msza Św. i festyn rodzinny

26 czerwca, 2021

Festyn rodzinny z okazji rozpoczęcia wakacji w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Bydgoszczy

Pierwszy rok szkolny za nami - czas na rekreację. Szkoła Podstawowa im św. Stanisława Kostki zorganizowała więc pierwszy dzień wakacji na dobry początek tego okresu. Mamy nadzieję spotkać się w pełni sił w przyszłym roku szkolnym.

Msza Św. na rozpoczęcie wakacji

Wakacje letnie 2021 rozpoczęliśmy Mszą Św., której wysłuchaliśmy w sobotni poranek. Piękna pogoda i bujna przyroda Puszczy Bydgoskiej już w drodze do kościoła uraczyły nas prawdziwie wakacyjnym klimatem. Ci z nas, którzy podróż przebyli od wschodniej części Bydgoszczy poprzez Chrośnę - mieli możliwość przemierzenia żółtego szlaku, który w tę sobotę wyglądał wyjątkowo malowniczo.

U progu tego okresu rozluźnienia i odpoczynku szczególnie zapisały się w naszej pamięci słowa księdza Dariusza Kowalczyka SDB. Zwrócił on naszą uwagę na różnicę między wyrozumiałością a pobłażliwością. Wyrozumiałość - która jest cechą pozytywną - często bywa mylona z pobłażliwością, która toleruje zło i ma zgubne skutki w wychowaniu. To cenny drogowskaz dla rodziców i pedagogów. Dzieciom polecił Ksiądz dziękować za surowych opiekunów, którzy to przez brak pobłażliwości zabezpieczają przyszłość młodego człowieka przed nieodwracalnymi błędami.

Po Mszy Św. mogliśmy poszerzyć naszą wiedzę o regionie rozmawiając o historii poniemieckiej wsi, w której gościliśmy. Wraz z końcem II wojny światowej została ona zamieszkana przez Polaków, ale ślady dawnych właścicieli są wciąż czytelne w architekturze starych zabudowań. Budynek ewangelickiej świątyni został w tamtym czasie przekazany katolikom i wyremontowany wspólnymi siłami mieszkańców.

Festyn rodzinny wśród pięknej wiejskiej przyrody

Festyn rodzinnyzostał urządzony w pobliskiej miejscowości otoczonej zielonymi polami. W rozległym słonecznym ogrodzie przygotowane zostały liczne atrakcje. Dla dzieci największą z nich okazała się dmuchana zjeżdżalnia, ale dużą popularnością cieszyły się także: wspinaczka po belach słomy, skoki na trampolinie, obserwowanie koni, zabawy piłką, mieczami, czy - na koniec - strzelanie do celu z wiatrówki i procy. Wyśmienita pogoda pozwoliła na wielogodzinną zabawę z przerwą na smaczny posiłek na świeżym powietrzu.

Sadzenie szkolnych drzewek

Ogrodnicze wysiłki dzieci podjęte kilka miesięcy temu przy zakładaniu ogródka na szkolnym parapecie miały swój piękny finał podczas festynu. Sadzonki drzew klonowych wyhodowane z malutkich nasion zostały posadzone wspólnymi siłami uczniów, rodziców i nauczycieli. Miło jest pomyśleć, że wzrost tych drzewek będzie towarzyszył rozwojowi naszej szkoły. Nie bez znaczenia jest też możliwość obserwowania owoców swojej pracy przez dzieci, które są żywo zainteresowane wszystkim, co związane z przyrodą.

Drzewko klonowe Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Bydgoszczy