Ogródek na szkolnym parapecie

8 marca, 2021

Ogródek w szkole podstawowej

8. marca to doskonały dzień na zrobienie czegoś wspaniałego. Wiosna tuż za rogiem, słońce grzeje mocniej, a my bierzemy ziemię, nasiona i zakładamy ogródek na parapecie!

Jak założyć ogródek na parapecie?

Na naszym szkolnym parapecie układamy kilka rozsadników z plastikowymi przykrywkami. Staną się one ciepłą szklarnią dla rzodkiewek, sałaty, szczypiorku i pomidorów. Znajdzie się też miejsce dla ozdobnych kwiatów - bratków i aksamitek. Napełniamy pojemniczki ziemią przygotowaną specjalnie dla warzyw. Teraz kolej na nasiona - ostrożnie umieszczamy je na ziemi lub w malutkich dołkach. Potem otulamy nasiona ziemią i na koniec - chwytamy konewkę i polewamy wodą. Gotowe!

Dlaczego warto założyć ogródek na szkolnym parapecie?

Szkolny ogródek to najlepszy sposób na obserwację rozwoju roślin. Poznawanie całego procesu wzrostu rośliny staje się ekscytującą przygodą. Kiełkowanie, wzrost łodyg i liści, pierwsze pąki kwiatów, zawiązki owoców, a potem ich dojrzewanie, wreszcie takie zjawiska jak kierowanie się roślin w stronę światła - wszystko to stanowi żywą ilustrację dla przyswajanej wiedzy. System korzeniowy, pęd, łodyga, kwiatostan itd. - dzieci poznają nowe terminy na żywo obserwując przyrodę. A jak wiadomo, wielozmysłowe doświadczenie wspomaga procesy pamięciowe. Zakładanie ogródka to też dobra okazja do rozmów o zdrowym żywieniu, o pracach w ogrodzie, o rytmie przyrody i wielu innych sprawach.

Dbamy o nasz ogródek

Pozostaje oczywiście czekanie na efekty naszej pracy. Codziennie sprawdzamy jak rośliny się rozwijają - nasiona wypuszczają kiełki, pojawiają się malutkie listki, które rosną i zmieniają kształt. Dbamy o to, żeby nasze warzywa i kwiaty miały wszystko, czego im potrzeba do życia - wodę i światło. Już niedługo na drugie śniadanie schrupiemy soczystą rzodkiewkę, a kanapkę przegryziemy czerwonym zdrowym pomidorem. Pycha!

Wielkie drzewo z malutkiego nasiona

Z inicjatywy dzieci w kilku doniczkach zostały umieszczone nasiona klonu spontanicznie zebrane podczas szkolnego spaceru. Sadzonki drzew wkrótce urosły bujnie, a na koniec roku podczas festynu rodzinnego zostały przesadzone do ziemi. Wspólna praca przyniosła wiele radości i dumy. Cieszymy się, że wzrost tych drzewek będzie towarzyszył rozwojowi naszej szkoły.