Pielgrzymka do Rostkowa, gdzie urodził się św. Stanisław Kostka

13 listopada, 2020

Pielgrzymka do Rostkowa - miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki

Pielgrzymka do Rostkowa to ważne wydarzenie w życiu naszej Szkoły Podstawowej. Tutaj urodził się i wychował św. Stanisław Kostka - nasz duchowy opiekun i wzór cnót takich jak męstwo, cierpliwość, roztropność. Na co dzień prosimy go o pomoc w sprawach Szkoły, uczniów, czy nauczycieli. Dzisij chcemy w szczególny sposób podziękować za utworzenie naszej Szkoły Podstawowej oraz prosić o wstawiennictwo w dalszej pracy wychowawczej i pedagogicznej.

Sanktuarium w Rostkowie

Największym skarbem tej niewielkiej wsi jest kościół z relikwią św. Stanisława Kostki i pamiątki po nim w postaci miejsc, gdzie modlił się jako chłopiec. Mamy więc wiekową lipę, niewielką sadzawkę z wymalowanym na pomniku wizerunkiem świętego oraz głaz, który nosi na sobie ślad stopy młodego świętego. Park wokół Sanktuarium wypełniony jest też wieloma figurami i tablicami opowiadającymi historię jego życia. Sama świątynia stoi w miejscu rodzinnego dworku Kostków - była to na początku niewielka kaplica, obecny budynek powstał pod koniec XIX wieku. Same relikwie dotarły do Rostkowa dość późno, bo w 1926 roku. Od 2000 roku kościół nosi miano Sanktuarium św. Stanisława Kostki.

Nasza pielgrzymka do Rostkowa

Do Rostkowa dotarliśmy każdy w gronie swojej rodziny. Mimo niskiej temperatury nie zaniedbaliśmy odwiedzenia tych kilku pomników owianych legendami. Następnie dołączyliśmy do innych grup pielgrzymów z różnych części Polski i udaliśmy się do kościoła, gdzie modliliśmy się Różańcem i litanią do św. Stanisława Kostki.

Mszę Św. sprawował nasz szkolny duszpasterz – ks. Dariusz Kowalczyk SDB. Mieliśmy okazję wysłuchać kazania, które poruszało temat wychowania za pomocą przykładów życia świętych. Młody człowiek jest specjalnie usposobiony do wyboru ideałów na całe życie. Od rodziców zależy z jakimi ideałami zetknie się już na początku swojej drogi. Lektura żywotów świętych zapala młodą duszę do dążenia ku najwznioślejszym wartościom i kształtuje postawę życiową na stałe.